W duchu patriotycznym, również i w naszej wspólnocie parafialnej był to dzień pamięci o tych, którzy walczyli o wolną Polskę i modlitwy za naszą Ojczyznę. O godz. 11:00 w naszym Sanktuarium została odprawiona Uroczysta Msza Św. w int. Ojczyzny pod przewodnictwem Ks. Proboszcza, w asyście Ks. wikariusza. Zgromadziła ona licznych wiernych, władze samorządowe z naszej gminy z panem Wójtem Robertem Plutą na czele, przedstawicieli szkół oraz poczty sztandarowe. Ks. Proboszcz głosząc kazanie wspomniał wydarzenia historyczne dotyczące wolności naszej Ojczyzny i współczesnej rzeczywistości, w której nam przyszło być odpowiedzialnym za losy Ojczyzny i Kościoła. Nawiązując do Ewangelii mówiącej o wierze powiedział: „Patrząc na wielką wiarę tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny można zadać pytanie: A gdzie jest wiara współczesnych Polaków, gdzie jest ten szacunek do drugiego człowieka, do wartości chrześcijańskich? Gdzie jest szacunek do przykazań Bożych, do prawa naturalnego? Do życia, do wolności religijnej? Żyjemy w wolnym kraju, ale czy nie jesteśmy zniewoleni naszymi narodowymi wadami, waśniami, sporami, dyskryminacją Kościoła, ośmieszaniem; gdzie dziś mówimy, że jesteśmy wierzącymi – a podstawowych prawd wiary dobrze nie znamy, nie czytamy Słowa Bożego, nie modlimy się dobrze…”

Po Mszy Św. udaliśmy się pod pomnik Grunwaldu, gdzie po odśpiewaniu „Hymnu Narodowego” zostały złożone pamiątkowe wieńce przez przedstawicieli: władz samorządowych, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, sołectwa wsi Padew Narodowa, Gminnego Związku OSP w Padwi i Gminnego Zarządu PSL Padew Narodowa. Całość zakończyła się wspólnym śpiewem „Roty”.