Wydarzenia

 Msza św. za ś.p. Ludwikę Uzar – Krysiakową – bohaterkę Pawiaka, pochodząca z naszej parafii.

         W niedzielę 22 września 2013 r. na Mszy św. o godz. 11:00 jako wspólnota parafialna uczciliśmy pamięć naszej rodaczki – Ludwiki Uzar – Krysiakowej, pochodzącej z Padwi. Oto kilka słów na jej temat: Jedną z tysięcy ofiar Powstania Warszawskiego była Ludwika Uzar – Krysiakowa. Zginęła w 32 roku życia, 22 września 1944 roku, jako oficer Armii Krajowej w randze porucznika i jest pochowana na Powązkach w Warszawie. Ale żołnierskie życie tej bohaterskiej łączniczki AK, noszącej pseudonim Myszka, odznaczonej Krzyżem Virtuti Militari, swoje apogeum osiągnęło znacznie wcześniej. Przeszła bowiem do okupacyjnej historii Warszawy jako ofiarna opiekunka więźniów stołecznego Pawiaka, niosąc im z narażeniem życia religijną pociechę w postaci Jezusa Eucharystycznego… Były różne sposoby przenoszenia Komunii św. W kaplicy na ul. Elektoralnej „Myszka” otrzymywała maleńkie Hostie, z których każda owinięta była w bibułę. Przenosiła po 15-20 Hostii w puderniczce lub w medalionie. Jej puderniczka i medalion, w których przenosiła więźniom Komunie św. znajduje się w Skarbcu na Jasnej Górze.
         Wspominając postać tej wielkiej bohaterki Ks. Proboszcz Kan. Janusz Filarowski przewodniczył Mszy św. odprawianej w jej intencji, modląc się wraz ze zgromadzonym ludem Bożym o wieczne szczęście dla jej duszy oraz prosząc by w przyszłości mogła zostać zaliczona w poczet błogosławionych Kościoła. Eucharystia ta rozpoczęła się od przedstawienia programu słowno – muzycznego w wykonaniu młodzieży naszej parafii, poświęconego naszej rodaczce. Na zakończenie tego programu Ks. Proboszcz wraz z przedstawicielami młodzieży złożył kwiaty i znicza przy tablicy pamiątkowej jej poświęconej, znajdującej się w przedsionku naszej świątyni. Uroczystość ta miała za zadanie przypomnienie postaci ś.p. Ludwiki Uzar – Krysiakowej i była wyrazem naszej pamięci o ludziach, którym takie wartości jak: Bóg, Honor i Ojczyzna nie były obce. A do takich na pewno należała Ludwika Uzar – Krysiakowa.

Kalendarz liturgiczny

 

Słowo Boże

Adonai portal katolicki

Diecezja Sandomierska

Licznik odwiedzin strony

584148
Dzisiaj odwiedziło nas:Dzisiaj odwiedziło nas:50
Wczoraj odwiedziło nas:Wczoraj odwiedziło nas:124