wszystkichswietych

1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia oraz przypomina  nam prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: powołania do małżeństwa, do kapłaństwa czy zakonu, do życia w samotności, jest powołany do świętości.Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami , konieczna jest pomoc łaski Bożej. Od każdego z nas  zależy, w jakim stopniu przyjmiemy od Boga dar świętości. Dzień ten  wskazuje na miłosierdzie Pana Boga i pogłębia nadzieję, że wszelkie rozstanie nie jest ostateczne, bo wszyscy są zaproszeni do domu Ojca.
Dzień Zaduszny jest dniem modlitw za ludzi zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, których dusze oczekują w czyśćcu na ostateczne spotkanie z Bogiem. Pomoc mogą uzyskać przez modlitwę żyjących wiernych i Kościoła. Aby przyjść im z pomocą żyjący mogą w dniach od 1-8 listopada uzyskać i ofiarować dla nich odpust zupełny  , a także w wypominkach modlić się za zmarłych ; Kościół modlił się za ich zbawienie.
Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty, a nieodpokutowane. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca.
        Wszystko, co podejmujemy z myślą o zmarłych, powinniśmy zanurzać w odkupieńczej Ofierze Chrystusa, bo tylko wtedy możemy ufać, że nasza modlitwa i ofiara będą dla nich pomocna. Ważne są kwiaty, znicze, troska o groby. One mówią o pamięci,  przypominają o celu ludzkich dążeń, scalają rodzinę, przypominają wspólne dziedzictwo. To jednak za mało. “Życie ludzkie zmienia się, ale się nie kończy” – słyszymy w prefacji podczas Mszy św. żałobnej. Wiara w “świętych obcowanie” stwarza jedyną w swoim rodzaju okazję, by pomóc naszym zmarłym w osiągnięciu pełni zbawienia. Ważne są więc dary duchowe, które możemy im ofiarować, pokuta, dzięki której nie tylko zostanie skrócony czas cierpienia w czyśćcu, ale też dokona się nasze nawrócenie.
Msze Św. w naszej parafii w dniu 1 listopada o godz. 700, 900,1100,1600 oraz Msza Św. na cmentarzu  o godz.1400  ,a   2 listopada godz.700,900 ,1700 . Procesja na cmentarz po Mszy o 9.00.st zupełny